Millises Riigis On Kõige Õnnelikumad Inimesed
Õnnelikumad Inimesed Maailmas 2025 – nagu aastal 2024 ja ka varasemalt, siis kõige õnnelikumad inimesed maailmas elavad meie naaberriigis Soomes.
Maailma Õnnelikkuse Aruanne 2025, mis avaldati ÜRO rahvusvahelisel õnnelikkuse päeval 20. märtsil, toob esile riigid, kus inimesed tunnevad end oma eluga kõige rahulolevamana. Aruanne põhineb Gallup World Polli andmetel, kus eluga rahulolu hinnatakse skaalal 0–10, ning arvestab kuut peamist tegurit: majanduslik jõukus (SKP elaniku kohta), sotsiaalne toetus, tervislik eluiga, vabadus teha eluvalikuid, heldus ja korruptsiooni tajumine. Soome hoiab kaheksandat aastat järjest esikohta skooriga 7,74, kuid vaatame lähemalt, kuidas paigutuvad Eesti, tema naaberriigid, Ukraina ja maailma suurriigid.
Eesti: Stabiilsus koos Arenguruumiga
Eesti on 2025. aasta aruandes 34. kohal skooriga 6,45, mis on peaaegu sama mis eelmisel aastal (6,46). See asetab Eesti El Salvadori (6,47) ja Poola (6,44) vahele. Eesti positsioon näitab stabiilsust, kuid ka tõusu aeglustumist. Majanduslikult on Eesti Ida-Euroopa riikidest ees, kuid Põhjamaadele jääb alla. Sotsiaalne toetus ja vabaduse tunne võiksid olla tugevamad, et tõsta rahulolu taset. Tartu Ülikooli professor Jüri Allik on märkinud, et Baltimaades suureneb iga põlvkonnaga eluga rahulolu, kuid Eesti puhul on see hoog raugenud. Naaberriikidega võrreldes on Eesti siiski heal kohal, ent Soome tasemest ollakse kaugel.
Naaberriigid: Soome Esirinnas, Baltimaad ja Venemaa Kontrastid
Eesti naaberriikidest on Soome skooriga 7,74 jälle maailma õnnelikuma riigi tiitli omanik. Soome edu tagavad kõrge elatustase, tugev sotsiaalne turvavõrk, pikk eluiga ja madal korruptsioonitase. Inimesed tunnevad seal vabadust ja usaldust ühiskonna vastu, mis annab neile kindlustunde. Rootsi, teine Läänemere-äärne naaber, on 4. kohal skooriga 7,34, näidates sarnast heaolumudelit, kuigi veidi madalama rahuloluga kui Soome.
Leedu paistab Baltimaade seas silma, olles 19. kohal skooriga 6,82 – see on märkimisväärne tõus võrreldes eelmise aasta 20. kohaga (6,76). Leedu edu võib seostada majanduskasvu ja sotsiaalse stabiilsusega. Läti on 46. kohal skooriga 6,23, mis on väike tõus (6,21), kuid jääb Eestist ja Leedust maha. Sotsiaalne toetus ja majanduslik kindlus on Lätis nõrgemad. Venemaa, Eesti idanaaber, on 72. kohal skooriga 5,79. Geopoliitilised pinged, sanktsioonid ja vabaduse piiratus hoiavad Venemaa skoori madalal, kuigi see on tõusnud 70. kohalt (5,66).
Ukraina: Sõja Rasked Tagajärjed
Ukraina on 105. kohal skooriga 4,87, mis on langus eelmise aasta 92. kohalt (5,07). Venemaa sõda Ukraina vastu on toonud majandusliku kollapsi, elukvaliteedi languse ja ebakindluse. Eluiga on lühenenud ja paljud on kaotanud kodu või lähedased. Ometi on sotsiaalne toetus Ukrainas kõrge, mis näitab kogukonna vastupidavust kriisis. Võrreldes 2021. aastaga (87. koht) on langus drastiline, peegeldades konflikti laastavat mõju.
Suurriigid: Mitmekesised Tee
Suurriikide seas on pilt mitmekesine. Ameerika Ühendriigid on 23. kohal skooriga 6,73, langedes 15. kohalt (6,89). Sotsiaalne lõhestumine ja ebavõrdsus on vähendanud rahulolu, kuigi majanduslik võimekus on endiselt tugev. Hiina on 60. kohal skooriga 5,97, tõustes 64. kohalt (5,82) tänu majanduskasvule, kuid vabaduse puudus hoiab skoori tagasi. India on 126. kohal skooriga 4,05, peaaegu muutumatuna (4,04), mida mõjutavad vaesus ja sotsiaalne ebavõrdsus.
Venemaa, nagu mainitud, on 72. kohal, kus sanktsioonid ja poliitiline surve on õnnetunnet kahandanud. Suurbritannia on 20. kohal skooriga 6,75, langedes veidi 19. kohalt (6,80), kuid püsib stabiilsena. Need riigid näitavad, kuidas sisemised ja välised tegurid – majandusest poliitikani – kujundavad inimeste eluga rahulolu.
Kokkuvõte: Kontrastid ja Võimalused
Maailma Õnnelikkuse Aruanne 2025 peegeldab Läänemere piirkonna erinevusi: Soome ja Rootsi säravad heaolu ja usaldusega, samas kui Baltimaad – eriti Leedu ja Eesti – näitavad stabiilsust, kuid jäävad Põhjamaadest maha. Läti ja Venemaa on tagapool, mõjutatud majanduslikest ja poliitilistest raskustest. Ukraina langus rõhutab sõja mõju, samas kui suurriigid näitavad, kuidas globaalsed jõud elukvaliteeti kujundavad. Eesti 34. koht on tugev positsioon, kuid sotsiaalse sidususe ja usalduse suurendamine võiks viia meid lähemale Põhjamaade tasemele. Õnnelikkus ei sõltu ainult rahast, vaid sellest, kuidas ühiskond toetab oma inimesi.